Nápady Dominika Hatiara a prečo sú na smiech

Nápady Dominika Hatiara a prečo sú na smiech

Dominik Hatiar sa na kandidátke PS-ka derie do europarlamentu. Bude v ňom však prínosom?

Pre Progresívne Slovensko budú voľby do Európskeho parlamentu po úspešných prezidentských druhou dôležitou skúškou. Jedným z ich kandidátov je aj 26-ročný Dominik Hatiar, ktorý chce zastupovať mladých. Svoje plány a návrhy väčšinou uverejňuje na blogoch a nedávno bol hviezdou vo virálnom videu, v ktorom kládol otázky predsedovi vlády. Jeho návrhy však vôbec nie sú tak dokonalé, ako ich prezentuje.


Slovenský boj o občianske hlasy pokračuje v eurovoľbách. Progresívne Slovensko spolu so SPOLU sa po zvolení Zuzany Čaputovej dostalo až pod SMER-SD s 13,4%. V ich spoločnej kandidátke na 13. mieste figuruje Dominik Hatiar. Mladík, ktorý podľa všetkého pracuje tvrdo a úprimne si myslím, že je škoda jeho ochoty v Progresívnom Slovensku. V tomto článku sa pozrieme na dva jeho blogy a rozanalyzujeme si, čo by vlastne po ich zavedení pre nás znamenali.


Európska rada mladých


Ako prvý bod z piatich v jednom z jeho blogov, uvádza potrebu zlepšenia prístupu k mladým. Jeho riešenie spočíva vo vytvorení rady pozostávajúcej zo zástupcu každej členskej krajiny mladším ako 30 rokov. Budú mať čiastočné právo veta, prijímať stanoviská a kooperovať s ostatnými mládežnickými organizáciami, s tým, že ich návrhy budú podávané do EP. Zároveň sa im bude zodpovedať aj eurokomisár pre mládež.

 Tento návrh absolútne nedáva zmysel. Keďže predpokladám, že nebudú samostatné voľby do tejto rady, kde budú voliť len mladí, tak Dominik si zrejme predstavuje systém, kde budú volení Európskym parlamentom. Ak to bude takto, tak sa pýtam, že ak ideme do tohto s predpokladom, že poslanci v EP nemajú dobrý prístup k mladým, tak prečo potrebujeme financovať ďalšiu radu, volenú a zodpovedajúcu sa tým, ktorí majú taký hrozný prístup? Keďže verím, že Dominikovi ide takisto aj o demokraciu, nemyslím si, že bude za oligarchickejší systém, ako volenie mládežnickými atď.

 Ale aj keby to nejakým spôsobom fungovalo a prinášalo progres, aký to vytvorí precedens? Taký, že prístup EP budú označovať ako nedostatočný aj iné komunity ako ženy, kresťania, moslimovia, homosexuáli, starí, postihnutí, slobodné mamičky... a títo budú takisto chcieť aj svoju radu.


Európske veno pre novomanželov


V druhom bode Dominik predstavuje jeho víziu o bývaní pre mladých. Každý by mal prístup k cenovo dostupnému bývaniu v mieste práce a to buď v podobe nájomných bytov alebo odpisu hypoték. Toto by bolo aj v poriadku, kebyže to nie je zamerané len na mladých novomanželov. Ja chápem, že chceme podporiť demografickú krivku, ale prečo takto? Toto sa podobá na bývalý režim, kde slobodní žiadatelia o byt boli odsunutí na koniec. Čo tým znova vytvárame je prostredie, kde spoločnosť implikuje potrebu mať rodinu, a ak nie, tak sa daní ľudia nedostanú k bytu. Zas sa na to zložia aj tak všetci, ale napriek tomu to bude len pre pár "vyvolených".


Štartovací kredit pre mladých


Je to naozaj také jednoduché, ako to znie, len Dominik si zrejme predstavuje, že to bude určené len na účely ktoré opísal, napr. startup alebo štúdium. Pekná predstava, máme však zase 3 problémy. Poprvé, už teraz existujú štipendiá, už teraz existujú granty a aj investori. Prečo do toho musí zasiahnuť aj EÚ? Dominik to zrejme chce poskytnúť aj ľuďom, ktorí po ukončení strednej školy nejdú na vysokú školu. Prečo im musíme rozdávať zadarmo peniaze? A keďže táto rozdaná čiastka bude najpravdepodobnejšie rátaná v miliardách eur, kto bude kontrolovať, či tieto peniaze neskončili v automatoch, keď už teraz máme problémy s únikmi eurofondov?


Koniec neplateným stážam


Takže tu Dominik hovorí, že tí mladí, ktorí vedia v startupoch minúť peniaze lepšie ako daňoví poplatníci, sú zrazu zraniteľní a vykorisťovaní spoločnosťami, kde robia zadarmo. Ešte však aj prehlbujú nerovnosti, lebo na ne treba skúsenosť. To, že to znie ako vytrhnuté z Komunistického Manifesta, nechajme bokom. Ja sa len pýtam, že kto z toho reálne bude profitovať. Mladí, ktorí po skončení školy nebudú mať skoro žiadne skúsenosti vďaka p. Hatiarovi, aj napriek tomu, že by ich chceli nabrať, hoci aj zadarmo? Alebo spoločnosti, ktoré si nebudú môcť budovať PR a zaúčať možno aj svojich budúcich záujemcov? Ten argument o sociálnych nerovnostiach len podporuje moju teóriu, že Dominik si skutočne myslí, ako momentálne spoločnosti vykorisťujú mladý proletariát:)


Spoločná minimálna mzda


Áno, Macronov návrh o európskej minimálnej mzde podporuje aj Progresívne Slovensko. Neviem, či sa vôbec oplatí rozvádzať principiálnu stránku tejto kontroverzie, tak sa radšej pozrime na technické problémy s týmto plánom. Chce riešiť aj odliv pracujúcich, predvídanie ich nárastu a dokonca niekde našiel aj ekonomický rast. Nerozumiem, prečo si tu potrebujeme uchovávať a udržiavať slovenskú pracujúcu triedu na úkor zhoršenia podnikateľského prostredia, keď Srbi dokážu pracovať aj za oveľa nižšiu cenu. Uchovávať tých ľudí, ktorí len využívajú inštitút sociálneho štátu a vždy keď je to možné, volia populistov. Super, tak podnikatelia budú môcť predvídať. A to ich už vôbec nezaskočí, keď im zrazu Dominik zvýši náklady aspoň o 300 eur na jedného zamestnanca, že? A Dominik niekde vyhrabal aj hospodársky rast. A kto bude chcieť podnikať pri takýchto, pre slovenské pomery neprijateľných minimálkach. Kto potom zamestná tých, čo by mali kupovať? A kto potom bude platiť ich dávky v nezamestnanosti.


Bohužiaľ, aj takéto návrhy dostávajú obrovskú podporu, ktorá stále narastá. Najhoršie je, že takto si PS narozdiel od SMERu buduje základňu mladých. No čo už, Slováci sa vždy nechajú oklamať natretým medom popod fúzmi:)


Zdroje:

 http://dominikhatiar.blog.pravda.sk/2019/02/21/mami-mozeme-si-so-zenou-pozriet-v-obyvacke-telku-2/

https://dennikn.sk/1429956/ako-dosiahnut-europsky-mzdy-na-slovensku/