Spúšťame Čejndž. O čo ide?

Spúšťame Čejndž. O čo ide?

Vitajte v novom slovenskom médiu založenom na debate.

Vitajte na Čejndži. Volám sa Oskar, som jedným zo šéfredaktorov Čejndžu a developer našej webstránky. Dnes je 14. február 2019, a práve spúšťame tento projekt. Kto teda sme, a o čo tu ide?

Začnem odpoveďou na prvú otázku. Sme skupina stredoškolákov, ktorá sa zaujíma o svet okolo seba. Uvedomili sme si, že viacerí z nás chcú písať komentáre, a zároveň vnímame trendy moderných médií a sociálnych sietí vytvárať informačné bubliny, v ktorých mnohí žijeme – prišlo nám teda ako zaujímavý nápad založiť platformu, kde budeme môcť svoje názory publikovať, no zároveň aj reagovať navzájom na svoje články. Takto sa zrodila idea Čejndžu.

O čo teda ide?

Čejndž si predstavujeme ako zaujímavú novú formu média, ktorá sa bude snažiť spájať to najlepšie zo svetov blogovania a žurnalistiky. Názov vznikol z toho, že na Čejndži chceme debatovať o spôsoboch, akými sa mení náš svet a publikovať pravidelne články o aktuálnych udalostiach, ktoré za týmto procesom stoja. Chceme sa venovať témam, ktoré ovyplyvňujú geopolitiku, spoločnosť, modernú kultúru a naše bežné životy (na slovenskej, európskej a svetovej úrovni), zatiaľ čo cez rozličné perspektívy našich autorov chceme komentovať aktuálne udalosti v širšom kontexte.

Keďže komentáre sú inherentne subjektívne, články sa často budú od seba líšiť. Náš tím je natoľko ideologicky pestrý, že sa namiesto tlačenia jednotného naratívu budeme snažiť vytvárať diskusiu, kde si budeme na svoje príspevky navzájom odpovedať – logikou a faktami, nie hoaxmi a osobnými útokmi. Nie všetky názory sú rovnako správne, no logickou debatou a vzájomnou kritikou vieme vyprofilovať nové pohľady na témy, ktoré sa ukážu byť dôležité. Takýmto spôsobom sa chceme stať novým nezávislým médiom, kde má priestor každý slušný a otvorený človek.

V budúcnosti by sme chceli, aby na Čejndži písalo čo najviac ľudí. Našim cieľom je vytvoriť platformu na verejnú debatu, ktorá bude zároveň informovať čitateľov o súvislostiach aktuálneho diania.

Vitajte v novom slovenskom médiu založenom na debate. Ďakujeme, že ste tu!