Národniarska a kotlebovská (ne)tolerancia názorov

Národniarska a kotlebovská (ne)tolerancia názorov

Nacionalisti sa vo väčšine internetových diskusií oháňajú svojimi právami a vyhlasujú, že ostatné názorové skupiny ich neakceptujú. Ich reakcie na iné názory sú však viac než poľutovaniahodné.

Prednedávnom bola zrušená známa facebooková vlastenecká skupina Slovenský národ, spamätaj sa. Ohlasy jej členov na jej odstránenie na seba nenechali dlho čakať. Ako však skutočne vyzerala? Jednalo sa naozaj o cenzúru?


Hra s ohňom

Skupinu Slovenský národ som sledoval dlhšiu dobu. Mne slúžila hlavne ako zdroj zábavy. Pre každého iného kriticky mysliaceho človeka by bola takisto. Keď však bolo v tejto skupine populárne grafické porovnanie zvýšenia platov poslancov a dôchodkov, jednoducho som neodolal a musel som sa ozvať. Vyčítal som im, aké nesprávne je takéto porovnanie a odkázal, že oni by poslaneckú prácu lepšie robiť nedokázali. Nakoniec som napísal, že keď politike nerozumejú, bude lepšie pre všetkých, ak sa k nej nebudú ani vyjadrovať. V komentároch nesklamali.


Vekový cenzus

Za 10 hodín získal príspevok vyše 300 komentárov a 100 zdieľaní. Čítanie reakcií ma zamestnalo na celý deň. Ako som očakával, nikto tam so mnou nesúhlasil. Ale namiesto slušnej a objektívnej diskusie som počul na svoju adresu iba urážky, vyhrážky a narážky na môj vek. Vadila im takisto aj moja tvár, moji rodičia a miesto môjho narodenia. V skratke, decentnej debaty by ste sa na tomto fóre nedočkali. Vždy si budú hľadať dôvod, aby vás zdiskreditovali.


Vizitka národa

Hoci viaceré komentáre by sa dali považovať za nebezpečné vyhrážanie, našli sa medzi nimi aj také, nad ktorými sa nedalo nepousmiať. To, či boli myslené seriózne, neviem povedať.  Tak napríklad od p. Rudolfa: "Bože aký to múdri retardik", od Františka: "ZAPAMETAJTE SI DEBIL OSTAVA DEBILOM CHLEBA MU DAš ALE ROZUM V PRAšKU NENAJDEš", avšak bezpochyby triumfuje v tejto minisúťaži Blažej Béda. Ten sa vyjadril nasledovne: "Rožka, rožka, už ti zlieza kožka? A to potom mozog je odkrvený, takže sa nečudujem, že si takúto sprostosť vypotil..."


Nenávisť a cenzúra

Platformy ako Slovenský národ nikdy nebudú konštruktívne. To, že tam majú monopol na informácie weby ako Hlavné správy alebo Parlamentní listy, a že si tam bežne otierajú ústa o iné rasy a kultúry, je smutným vedľajším efektom súčasnej internetovej doby. Tí, ktorí zablokovali túto skupinu, by mali byť príkladom pre všetkých kompetentných, čo majú možnosť zakročiť proti klamstvám a nepravdivým informáciam. V tomto prípade nejde o cenzúru, ale o ochranu verejnosti pred podvodnými lžami. A nám ostatným stačí, keď sa neznížime na úroveň vlastencov a budeme naďalej slušnými bojovníkmi v internetovom priestore.